Ako sa starať o izbové rastliny

Milujete izbové rastliny? Chcete, aby boli k svetu a doplňovali váš interiér v plnej paráde? V tom prípade je dôležité sa o ne náležíte postarať.

Tak ako nábytok a ďalšie doplnky sú súčasťou zariadenia interiéru, tak i izbové rastliny.

Zeleň i kvitnúce varianty dokážu nádherne spestriť dizajn interiéru a dodať do prostredia príjemnú atmosféru. Nejde však izbové rastliny iba niekam postaviť a čakať čo sa bude diať ďalej. Potrebujú starostlivosť, ktorá z nich urobí naozaj  obdivuhodnú dekoráciu.

 

Zalievanie

Samotné zalievanie závisí od druhu rastliny, veľkosti, pôvodu a tiež ročného obdobia. Menej sa zalieva v zimnom období, ktoré je pre rastliny vegetačným pokojom a viac v lete a hlavne v období rastu. Vyhnite sa prílišnému zavlažovaniu. Zvoľte zlatý stred, ktorý je v tomto prípade pôda ani nie suchá ani nie premokrená, takže má byť vlhká. V akom stave pôda je zistíte jednoducho prstom. K zaliatiu je najlepšia odstáta voda.

 

Svetlo

Intenzita svetla je pre každú rastlinu rovnako individuálna. Obvykle platí, že nie je dobré priame slniečko a opäť záleží na ročnom období. Inak sa rastliny chovajú v lete a inak v zime. Vo vzdialenosti ďalej od okna položte skôr rastliny, ktoré vyžadujú tieň. Pokiaľ máte na parapete rastlinky v horúcom lete a svieti na ne slniečko, pomôžte im zatienením. Opäť je najlepší zlatý stred, takže ani moc svetla, ale zase ani tmavý kút.

 

Hnojenie

Nie menej dôležitou súčasťou starostlivosti je hnojenie. Izbové rastliny si zaslúžia prísun živín v podobe hnojenia hlavne po zimnom spánku, teda na jar a tiež v lete. Obvykle ide o hnojivo, ktoré sa rozpustí vo vode a použitie je vhodné 1 za týždeň. 

 

TIP: Najlepšou cestou, ako mať izbové rastliny krásne a zdravo sa o ne starať, je o každej rastline si zistiť čo najviac informácii.

Častou dekoráciou sú i rezané kvetiny vo vázach. Aby vám vydržali čo najdlhšie, nádobu s rezanými kvetmi položte na menej slnečné miesto. Vadí im tiež prievan. Chladnejšie miesto ich dlhšie udrží čerstvé.

 

Ako chrániť nábytok pred škvrnami z kvetináčov

U izbových rastlín ešte zostaneme. Pri zalievaní a inej činnosti často zostane na nábytku hlina alebo pozostatok vody a vznikajú tým nepekné škvrny. Často sa na nábytku nachádza tiež peľ z kvetín. Ako sa všetkého z nábytku efektívne zbaviť?

Peľu sa jednoducho zbavíte mierne vlhčeným obrúskom a zotriete. Zašlé škvrny spôsobené vodou z kvetináčov a následne zaschnuté kolieska potrebujú razantnejšie ošetrenie. Z babských rád sa nechá využiť napríklad zmiešanie cigaretového popola s vazelínou a prípravok rozotrieť na potrebné miesto. Tiež je vhodným riešením zmiešanie kuchynského oleja, napríklad i olivového so soľou, naniesť na škvrnu, nechať pôsobiť a následne zotrieť leštenkou. 

Nenechajte si ujsť žiadnu výhodnú akciu

Zaregistrujte sa k bezplatnému zasielaniu noviniek a akcií z nášho obchodu priamo na váš email.

Dovoz zadarmo

Nábytok od 800 EUR
privezieme zadarmo

Výnos

Nábytok vám vynesieme
až do bytu

S nami ušetríte

Akčná ponuka
nábytku

Nízké ceny

Garancia trvale
nízkych cien