Novoročné predsavzatia, ich história a súčasnosť

Je vašim koníčkom brať si vždy na Nový rok predsavzatia? Ste zvedaví, odkiaľ sa vzali a či si predsavzatia dávajú i v zahraničí? Poďme to spoločne zistiť.

 

Krásne Vianočné obdobie je za nami a pred nami celkom nový a nepopísaný rok. A s novým rokom prichádza  tiež mnoho zmien a novoročných predsavzatí.

 

Kde sa vôbec novoročné predsavzatia vzali?

Z rôznej literatúry je známe, že novoročné predsavzatia si dávali ľudia už v dobe bronzovej, kedy sa ešte k všetkému Nový rok neslávil 1. Januára, ale 1. Marca. V tej dobe sa novoročné priania týkali skôr všetkých okolo, než seba samých.

Ďalšia zmienka o novoročných predsavzatiach padla v časoch Rímskej ríše, kedy sa už Nový rok slávil 1. Januára ako i teraz a predsavzatia si brali najvyšší predstavitelia Ríma, ktorí sľubovali vernosť cisárovi a lojálnosť Rímskej ríši. Tieto predsavzatia boli sprevádzané veľkými oslavami spojenými s obetami bohom. K tejto tradícii patrilo uctievanie boha Jánusa, ktorý bol práve bohom zmien, začiatkov a koncov, prechodov, bol tiež symbolom rodiny a domova. Z tejto doby zostalo nielen vítanie nového roku tradične 1. Januára, ale tiež odvodený názov pre prvý mesiac v roku, ktorý Rimania nazvali Januariusom čo je anglický názov January a slovenský Január.

 

A ako to vyzerá s novoročnými predsavzatiami dnes?

V súčasnej dobe sa táto tradícia netýka už len predstaviteľov vedenia nášho štátu, ale všetkých ľudí. Nový rok je tradične začiatkom niečoho celkom nového a preto má skoro každý potrebu zanechať v diaľke to staré, dostáť patričných zmien a sľubov a zmeniť svoj život od základu.

Tradičnými predsavzatiami u nás, ktoré najčastejšie prevládajú, sú sľuby ako napríklad prestať fajčiť, začať chudnúť, zdravo sa stravovať, viac športovať, začať viac zarábať, nájsť si partnera, učiť sa cudzie jazyky a podobne. Niekto nový rok pojme ako čas zmien a zameria sa na nákup novej sedacej súpravy, pohovky, šatnej skrine či niečoho pekného do predsiene, napríklad botníky.

Aby sa vaše novoročné predsavzatia nestali skôr záťažou, než radosťou, tak si predovšetkým stanovte reálne ciele. Rozhodne si nedajte za cieľ prestať fajčiť zo dňa na deň, schudnúť za mesiac dvadsať kilo, zamilovať sa na povel, chcieť zarábať viac bez toho, aby ste požiadali o zvýšenie platu či prijali ponuku, kde vám ponúkajú viac peňazí. Pri nenaplnení vašich cieľov sa vám vďaka nerozvážnosti a unáhlenosti môže na konci zdať rok ako neúspešný a vy budete akurát sklamaní a frustrovaní.

 

Majú rovnaké novoročné predsavzatia i v zahraničí?

Z rôznych štatistík je známe, že Európania si najviac kladú za cieľ v novom roku zlepšiť svoju finančnú situáciu, schudnúť a začať športovať. V amerických štátoch prevládajú zase predsavzatia ako užívať si život naplno, žiť zdravo, chudnúť, tráviť viac času s rodinou a priateľmi, viac šetriť a menej míňať.

Nech už je vaše novoročné predsavzatie akékoľvek, snažte sa o reálne ciele, choďte na to pomaly a nevzdávajte sa.

Nenechajte si ujsť žiadnu výhodnú akciu

Zaregistrujte sa k bezplatnému zasielaniu noviniek a akcií z nášho obchodu priamo na váš email.

Dovoz zadarmo

Nábytok od 800 EUR
privezieme zadarmo

Výnos

Nábytok vám vynesieme
až do bytu

S nami ušetríte

Akčná ponuka
nábytku

Nízké ceny

Garancia trvale
nízkych cien